Jako dzieci posiadamy wbudowane instynkty przetrwania, które koncentrują się na byciu akceptowanym i bezpiecznym w naszej rodzinie.
Jeśli ktoś znalazłby się samotnie w głuszy, ponieważ został wyrzucony przez swoje plemię, nie przetrwałby długo.
W dzisiejszych czasach ten potężnym instynkt fizycznego przetrwania dotyczy bardziej przetrwania emocjonalnego, które nakazuje nam znaleźć najlepszy sposób na to, aby zapewnić sobie największe bezpieczeństwo, miłość, troskę i pozytywną uwagę, i jednocześnie uniknąć krytyki, niebezpieczeństwa, fizycznego bólu i odrzucenia.
Instynkt przetrwania i bezproblemowego funkcjonowania w plemieniu jest tak silny i głęboko osadzony, że dzieci, chcąc zapewnić sobie największy możliwy sukces, składają ślub lojalności w stosunku do rodzinnego paradygmatu.
Obejmuje to wszystkie aspekty tego, kim jesteś i co sądzisz na różne tematy, które przejmujesz od rodziny, w tym także moc lub jej brak w relacji do pieniądza, poziomu sukcesu, dochodu, wykształcenia, relacji itd.
Zwykle nie jesteś świadomy tego ślubu.
Najpierw ślubujesz być lojalny, nigdy nie przewyższać plemienia lub rodziców i być dobrym zgodnie ze standardami rodziny.
Jednocześnie ślubujesz buntować się przeciwko paradygmatowi, odrzucić ograniczenia i nigdy nie być taki, jak Twoja rodzina.
Te przeciwstawne śluby działają w nas równocześnie i sterują naszymi nieświadomymi zachowaniami w wielu obszarach życia.
Pierwszy ślub sprawia, że grasz o małą stawkę, nie prosisz o więcej i wątpisz we własną wartość.
Drugi pcha cię ku świadomemu przewyższeniu i wyrwaniu się z pierwszego ślubu, podczas gdy nieświadomie sabotujesz swój sukces.
Konflikt między instynktem a ślubem prowadzi do powstania cyklu wzlotów i upadków: wzrostu i nabieranie tempa, które nagle przekształcają się w stratę, zdradę, klęskę i rozczarowanie.
Aby odnaleźć w sobie zakotwiczone śluby skorzystaj z poniższych pytań:
- Jak ciężko musisz pracować, aby zasługiwać na bogactwo?
- Jakie masz zdanie na temat charakteru i uczciwości bogatych ludzi?
- Jakie masz zdanie na temat charakteru i uczciwości ludzi, którzy relaksują się i cieszą życiem?
- Dobrej a złej “duchowości” bogatych ludzi?
- Co dzieje się z dobrymi ludźmi, kiedy się wzbogacą?
- Gdzie jest granica dochodu i oszczędności pomiędzy Tobą a bogatymi ludźmi?
- Podejrzenia dotyczące tych, którzy wydaja się “łatwo” bogacić bez ciężkich wyrzeczeń?
- Możliwości poradzenia sobie, sukcesu, bogactwa dla “ludzi, takich jak my”, pod względem społecznym, wykształcenia i ekonomicznym?
- Czy jest możliwe wyjście ze wzorca “od wypłaty do wypłaty”?
- Jak wygląda zabezpieczenie finansowe pod postacią rzeczywistych pieniędzy w banku?
Kiedy już odkryjesz niekorzystne wzorce, uwolnij się od nich Dwupunktem.
Z miłością,
Grażyna A. Adamska