fbpx

Ucz się przez całe życie!

“Całkiem niedawno prowadziłem seminarium w Seattle. Tuż przed przerwą namawiałem ludzi do kupienia i posłuchania moich wykładów na temat sprzedaży, zarządzania czasem i sukcesu osobistego. Po przerwie podeszło do mnie kilka osób, żeby zadać mi pytania dotyczące seminarium. Wtem do przodu przecisnął się pewien handlowiec i oświadczył:
– Skoro zachęca pan ludzi do kupowania pańskich programów, powinien im pan powiedzieć całą prawdę.
– To znaczy? – zapytałem.
– Zataja pan prawdę na temat tych programów – ciągnął mężczyzna. – Powinien pan otwarcie wyznać, że działają one tylko przez określony czas, a potem przestają.
– Jak to? – spytałem znowu.
– Byłem na pańskim seminarium mniej więcej pięć lat temu i pańska prezentacja zrobiła na mnie duże wrażenie. Kupiłem wszystkie programy i zacząłem ich słuchać. Codziennie czytałem coś nowego o technikach sprzedaży. I miał pan rację, w ciągu trzech lat moje zarobki podniosły się trzykrotnie, a ja sam stałem się najlepszym handlowcem w firmie. Ale wtedy moje zarobki zatrzymały się na jednym poziomie i przez następne dwa lata już nie wzrosły. Właśnie dlatego uważam, że pańskie materiały po pewnym czasie przestają działać.
– Co się z panem działo, kiedy pańskie zarobki przestały wzrastać? – zapytałem.
Zamyślił się, próbując sobie odświeżyć pamięć, i w końcu rzekł:
– Miałem tak świetne wyniki sprzedaży, że zatrudniła mnie inna firma. Ale od chwili przejścia do nowej pracy moje zarobki ani drgnęły.
– A co robił pan inaczej w nowej pracy w porównaniu z poprzednią?
Zaczął odpowiadać, ale zaraz przerwał. Na jego twarzy pojawił się wyraz głębokiego wstrząsu. W końcu wykrztusił:
– O mój Boże! Przestałem to robić. Kiedy zmieniłem pracę, przestałem się dokształcać z technik sprzedaży. Przestałem słuchać nagrań. Przestałem brać udział w seminariach. Po prostu przestałem to robić!” ~~ Nie tłumacz się, działaj! Brian Tracy