fbpx

Walentynkowy Mem Społeczny

Luty to Miesiąc Zakochanych i mocny miłosny mem społeczny. Jedna z legend o Świętym Walentym jest niezwykle romantyczna i KWANTOWA🙂 Walenty żył w III wieku w Cesarstwie Rzymskim za panowania Klaudiusza II Gockiego. Z wykształcenia był lekarzem, z powołania duchownym. Cesarz za namową swoich doradców wydał dekret o zakazie wchodzenia w związki małżeńskie młodych legionistów. Uważał on, że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Biskup Walenty złamał ten zakaz i błogosławił śluby młodych legionistów, za co został wtrącony do więzienia. Poznał tam i zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika. Według legendy miłość wyleczyła jego narzeczoną i kobieta odzyskała wzrok. Dowiedziawszy się o tym Cesarz, skazał Walentego na śmierć. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269. (źródło: Wikipedia)

Mało kto wie, że Walentynki to nic innego jak Mem Społeczny, który jest zasilany energią ludzkich umysłów i serc.

Co to jest Mem Społeczny?

Glen Grant przedstawia następującą definicję memów: zaraźliwy wzorzec informacji, powielany przez pasożytniczo zainfekowane ludzkie umysły i modyfikujący ich zachowanie, powodujący, że rozprzestrzeniają oni ten wzorzec. Pojedyncze hasła, melodie, ikony, wynalazki i mody są typowymi memami. Idea czy wzorzec informacji nie jest memem, dopóki nie spowoduje, że ktoś go powieli. Cała przekazywana wiedza jest memetyczna.

Według H. Keith Henson memom udaje się przetrwać w świecie, ponieważ ludzie przekazują je innym ludziom, wertykalnie – następnym pokoleniom i horyzontalnie – swoim ziomkom. Proces jest analogiczny do tego, w jakim geny wierzby powodują, że wierzby-drzewa rozsiewają te geny albo do procesu, w którym wirus przeziębienia powoduje, że kichanie go rozsiewa.

Z kolei Peter J. Vajk podaje: w przeciwieństwie do genów, memy nie są zapisywane w żadnym uniwersalnym kodzie w ludzkich umysłach czy kulturze. Np. perspektywa zbieżna w malarstwie, która pojawiła się w XVI wieku, może być przekazywana wśród Niemców, Anglików czy Chińczyków. Może być opisana słowami, równaniami algebraicznymi czy rysunkami. Niezależnie od tego, w jakiej formie ten mem będzie transmitowany, przejawia się w rozpoznawalnym elemencie realizmu, który pojawi się w dziełach sztuki, wytworzonych przez artystów zainfekowanych tym memem.

A Lee Borkman definiuje memy następująco: memy, tak jak geny, różnią się swoim przystosowaniem do przetrwania w środowisku ludzkim. Niektóre rozmnażają się jak króliki, ale mają bardzo krótki żywot (mody), podczas gdy inne reprodukują się wolno, ale utrzymują się przez wieki (religia). Przystosowanie memu nie jest równoznaczne ani koniecznie powiązane z przystosowaniem organizmu. Np. mem ‘palenie jest fajne’ jest bardzo dobry dla samego siebie, ale w dużym stopniu zabójczy dla swego gospodarza. (źródło: Wikipedia)

Wszystko dookoła tworzą memy. Niektóre działają destrukcyjnie, a z innych możemy korzystać. Walentynki są Świętem Miłości, są memem społecznym zasilanym miłością, romantyzmem, namiętnością, spełnieniem.

Zanurz się w energii miłości bezwarunkowej i poczuj Moc Święta Zakochanych.

Pixabay Image 884687